טיפול זוגי

ייעוץ זוגי פסיכולוגיה אבולוציוניתאורן הוא מומחה לפסיכולוגיה אבולוציונית, ומשלב את הידע של תחום זה עם הפרקטיקה של הטיפול הקוגניטיבי-התנהגותי.
כאן תוכלו ללמוד מהי הפסיכולוגיה האבולוציונית.
טיפול CBTאורן נעזר בשיטות הטיפול הקוגניטיבי-התנהגותי (CBT), שהוא טיפול ממוקד שהוכח כיעיל ביותר לחרדות, כעסים, אכזבות, קינאה, דיכאון ונפילות בתחושת ערך עצמי. טיפול בבית שלכםכן. זה אפשרי בהחלט.
באמצעים האלקטרוניים של היום, טיפול אצלכם בבית הוא לא רק אפשרי - לפעמים הוא אפילו עדיף.

אורן מסביר מתי זה כך ולמה.
טיפול זוגי ואישיטיפול זוגי ואישי בתל-אביב.
אורן נעזר באינטרנט כדי לטפל גם מרחוק - בישראלים בחו"ל או באלה המרוחקים מת"א. אורן מייעץ בהתנדבות בפורום "סטארמד" באינטרנט.
מה באתר?איך למצוא מה?

הסבר כללי על תוכן האתר, תפריט ימני עם קישורים חשובים נוספים, תאור מבנה האתר, והנחיות לחיפוש טיפול או מידע.
בתקשורתלשמוע ולראות את אורן בהופעותיו ברדיו ובטלויזיה.

כמו כן, קישורים או קטעים מתוך מאמרים וראיונות שנערכו עימו בעיתונות הכתובה והאינטרנטית.
מאמרים בעבריתמאמרים של אורן בעברית
בכתבי-עת למדע ועוד, על טיפול זוגי ופרטני, על שפת-גוף, הבנת האדם ופסיכולוגיה אבולוציונית, ועל ספר ילדים שכתב, עם איורים של הילה חבקין.
אקדמיה ומחקרמאמרים מדעיים על התנהגות בעלי-חיים ובני אדם. ביניהם מאמר של אורן על דמעות ובכי כתקשורת, ומאמר ב- Science בו נכתב על תרומתו של אורן להבנת התקשורת בעולם החי. שפת-גוףאורן הוא מומחה מן השורה הראשונה לתקשורת בין אישית ולשפת גוף.
אורן מסביר כאן את שפת הגוף של האמת והשקר, ואת האמת והשקר על שפת הגוף .
מי אני?אורן הוא מומחה וחוקר תקשורת בין-אישית, מומחה לפסיכולוגיה אבולוציונית, ומטפל קוגניטיבי התנהגותי.
אורן עשה דוקטורט על התקשורת והחיזור בעולם החי.
למפת הגעה             טלפון:    050-6000083

כתובת:   פנחס רוזן 22,
               שיכון דן, תל-אביב
הקישו למפת הגעה וחנייה, דואר אלקטרוני ופרטי קשר נוספים...

איך עובד טיפול זוגי? - שלבים בתהליך הטיפולי

הותיק מבין המניעים לטיפול זוגי הוא הצורך לשקם את הקשר בזוגות שהיחסים ביניהם הידרדרו. מניע חדש יחסית, ומקובל כמעט באותה מידה, הוא הרצון והצורך של זוגות צעירים ובתחילת דרכם להתחיל את יחסיהם מנקודת התחלה טובה יותר - עם יותר קשב, הבנה ותקשורת טובה. בין אלה לאלה, קיים בזוגות מסויימים הצורך החיוני לשנות או לחדול, צורך שיכול להיווצר בזוגות שהם בתחילת דרכם ורוצים לדעת לאן פניהם, או בזוגות ותיקים שהיחסים ביניהם התערערו מאד - מה שיכול לקרות בגלל לחצים חיצוניים, שחיקה והצטברות כעסים, חוסר נאמנות, ואפילו בעקבות שינוי חיובי שחל באחד מבני הזוג, שערער את שיווי המשקל הזוגי.

טיפול זוגי אם החלטתם ללכת לטיפול זוגי, אתם צריכים להיות מוכנים לכך שזהו תהליך. אם הדברים היו קלים וכל מה שהייתם צריכים זה עצה נכונה, סביר להניח שכבר שמעתם עצות בשפע עד היום. יתכן מאד שרבות מהן אפילו היו עצות חכמות ונכונות, אלא שאם אתם כאן, פרושו שלא קל ליישם אותן. לפעמים קשה להפריד בין עצות טובות לפחות טובות, אבל בעיקר - קשה לבטוח בכך שזה יעבוד, ולכן קשה להתמיד בהן לאורך זמן.

איש מקצוע מיועד לעזור לכם להתגבר על הקשיים הללו, ולהתחיל בתהליך. טיפול זוגי מיועד לעזור לכם גם ליישם, גם לבחון מה עובד ומה לא באופן מדוייק יותר, וגם לעזור לכם להתגבר על עניינים של אמון, אמונה ובטחון בעצמכם, בבן/בת הזוג שלכם ובתהליך עצמו, וכשצריך - להתגבר גם על קשיים רגשיים ומעשיים שיש לכם שאינם קשורים לזוגיות, ובכל זאת מפריעים גם לה מבלי שתתכוונו לכך.

בטיפול זוגי יש לצפות למסלול של עבודה משותפת של מספר חודשים. הטיפול הזוגי בראשיתו הוא תהליך אינטנסיבי (פגישה שבועית), ובהמשכו תהליך של התנתקות הדרגתית (ראו סעיפים 7-8). במקרה שיש לכם קשיים אדמיניסטרטיביים (כמו מגורים מרוחקים, או קושי מעשי להגיע לטיפול בתדירות של פגישה בשבוע), דברו עם אורן על דרכים אפשריות ויצירתיות כדי להתגבר על קשיים אלה ולהשיג בכל זאת תהליך במיטבו, במסגרת האילוצים.

התהליכים והשלבים הצפויים במהלכו של טיפול זוגי

  1. הכרות הדדית ותחילת תהליך חשוב של בניית קשר של אמון בין אורן לביניכם. בשלב זה תציגו את עצמכם ואת סיפור חייכם, את הסיבות לצורך שלכם בטיפול ואת הצרכים שלכם.
  2. הבנת הדינמיקה הזוגית, זיהוי הצרכים והקונפליקטים ודרכי התקשורת. זהו תהליך משותף, שבו אורן יעזור לכם לאבחן צרכים ותהליכים שהם קריטיים ביצירת הדינמיקה הזוגית שלכם. התהליך הזה מתחיל לרוב בפגישה הראשונה, ונמשך בפגישות שלאחר מכן. הערכת הדינמיקה הזוגית נבחנת מחדש ומתעדכנת לאורך כל תהליך הטיפול הזוגי.
  3. הצבת סדרי עדיפות לתוכנית הטיפול. יש לזכור שקביעת סדרי עדיפות לטיפול, כשלעצמה, יכולה להיות תהליך לא קל כאשר אין הסכמות בין בני הזוג על סדרי עדיפות, כאשר יש ביניהם מאבקי כוח, וכאשר קשה להם לבטוח בכך שאם צד אחד "יוותר" או ינסה לשנות משהו, אז כך יעשה גם הצד השני. במקרה כזה, בניית האמון ההדדי הופכת להיות השלב הראשון בתוכנית העבודה.
  4. שיפור ההקשבה, התקשורת והבנת התלות ההדדית שיש בין סיפוק צרכים בסיסיים וזוגיים של צד אחד לסיפוק צרכיו של הצד השני. תהליך זה נעשה בעזרת הדרכה והנחיה של אורן, ומתן שיטות ודרכים שיאפשרו הקשבה במקום שקודם היא היתה קשה להשגה.
  5. במידת הצורך, תהיה גם עבודה אישית - במסגרת הזוגית או בפגישות בנפרד, על היכולת להתמודד עם כעסים, עם פגיעות ועם חוסר אמון, ובניית יכולת הכלה ודרכי תגובה אחרות ויעילות יותר.

    יש לפעמים נטייה לזה אשר נדרש או נדרשת לפגישות בנפרד (ופעמים רבות זה שניהם) לחשוש שמא, בגלל שהטיפול הוא אישי לעיתים (איתו או איתה), ייראה כאילו הוא "האשם העיקרי" בקשיים הזוגיים. זו טעות נפוצה. אחרי הכל מדובר בדרך התנהלות זוגית, ולפעמים יש צורך בעיבוד ובעבודה כדי לדעת להכיל ולהשפיע על בן או בת הזוג שיש לכם באופן שהוא ייחודי לקשר הזה. לכן, זו

אינה אשמתו של צד זה או אחר, אלא הצורך להתמודד עם יחסים שהם ייחודיים לזוגיות החד-פעמית הזו, שהיא תוצאה של מפגש בין שני אנשים שמגיעים כל אחד עם הייחוד שלו אל החיים הזוגיים שהם רוצים ליצור ביחד.

  1. בנייה של תובנות והרגלים חדשים בהתנהלות האישית והזוגית שייצבו את הזוגיות במקום טוב יותר משהיה. זה תהליך שבמהלכו תהיינה הפנמה וקבלה של שיווי המשקל החדש. שלב זה הוא קריטי, שכן הוא דורש מבני הזוג להסתכל לא רק על הכאן ועכשיו, אלא לראות מגמה של שיפור בעקבות התהליך, ולהתעודד ממנה, ולכן לא להתייאש אם היתה "נפילה" (וכאלו תהיינה, כי דברים לא נפתרים בבת אחת). ללמוד לראות לא רק את "החזרה לאחור" (הנפילה) כשלעצמה, אלא גם שמקרים כאלה מתמעטים והולכים, ועצמתם פחותה יותר. זהו תהליך ההפנמה. הוא לוקח זמן כי הוא דורש בנייה של אמון במשהו חדש שלא היה קודם, או מצד מי שמתקשה במתן אמון שכזה.
  2. התנתקות הדרגתית מהטיפול. בתהליך הזה תדירות הפגישות תלך ותקטן, עם בקרה מתמדת מצד שני הצדדים, מצד אורן ומצידכם. אחרי הכל, גם אורן וגם אתם רוצים שתהליך סיום הטיפול ייעשה נכון. בתחילה התדירות תרד לאחת לשבועיים, ובהדרגה תגיע עד לאחת לחודשיים, עד להתנתקות מוחלטת.
  3. דלת פתוחה - זוגות רבים בוחרים לשמור על האופציה להגיע בהמשך אל אורן לביקור חד פעמי, או לפעמים למספר מצומצם של פגישות הרבה לאחר סיום הטיפול, לעיתים אף שנים לאחר הטיפול, כאשר מתעורר אצלם הצורך לדון ולהתייעץ איתו על דרכי פעולה בעניינים מורכבים שיכולים להיות קשורים ליחסים שביניהם, או לבני משפחה אחרים, או כשהם על סף קבלת החלטות בעלות משקל אחרות.

משך הטיפול וקצב התקדמותו תלויים בשני גורמים חשובים:

הראשון שבהם הוא הרצון ההדדי להיות ביחד. עם זה אתם מגיעים לטיפול, ורצון זה הוא שמשפיע על המוטיבציה לשנות הרגלים ותובנות. "אנשים לא משתנים". זה נכון, אבל אנשים בהחלט יכולים לשנות הרגלים ותובנות, ובכך די. ומי שמתקשה להאמין בכך, שיחשוב על כמות ההרגלים והתובנות ששינה כל אחד מכם במהלך חייו.

הגורם השני במעלה הוא הגמישות הרגשית - היכולת לשנות הרגלים ותובנות, ולהאמין שהתוצאה טובה יותר, ושעדיף כך. יש מי שזה קל לו יותר יש מי שמתקשה בזה יותר. מאחר שחלק ניכר של העבודה בטיפול הזוגי מוקדש לבניית התובנה, ההרגל והאמון ההדדי, לפעמים התהליך הזה עובד מהר יותר, לפעמים לאט יותר, ולפעמים, וגם זה קורה, שאחד מבני הזוג מאבד את הסבלנות. כאשר מגיעים לטיפול זוגי מאוחר, וחוסר האמון שנוצר הוא מאד בסיסי ועמוק, האפשרות שאחד מבני הזוג יתיאש ויוותר על המשך טיפול גדולה יותר. לכן, חשוב להתחיל בתהליך הזה מוקדם כאשר אתם מזהים קשיים, ולא להמתין עד שמצבים של ייאוש הופכים להרגל.

ד"ר אורן חסון

טיפול זוגי ופרטני
ייעוץ וטיפול CBT

אונליין + קליניקה בתל-אביב

פגישת הכרות: 50 ש"ח

(פרטים בטלפון / וואסאפ)

טל. 050-6000083

oh.tipul@gmail.com

ייעוץ וטיפול

טיפול זוגי ואישי: דף ראשי דף זה עושה קצת סדר במושגים טיפול וייעוץ טיפול זוגי עוסק בעניינים מהותיים בזוגיות, שיש להם משמעות רגשית. מכיוון שכך, פתרון בעיה זוגית בנושאים שכאלה, דורש תהליך כלשהו של שינוי התייחסות, חשיבה והרגלים, שאפשר לקרוא לו הפנמה, שבלעדיה, ומבלי שתהיה התובנה והתבונה לראות שכך באמת טוב יותר, יהיה קשה לשמור על השינוי הזה לאורך זמן. ייעוץ זוגי עוסק יותר ב'כאן ועכשיו' ומציאת אסטרטגיות התמודדות חדשות כדי להשיג תוצאות. מכיוון שכך, הוא קוגניטיבי בעיקרו, מושג דרך הקניית תובנה חדשה, וכתהליך הוא קצר וממוקד. טיפול פרטני יכול להיות בשני תחומים. האחד - בענייני זוגיות, בין אם מדובר בזוגיות קיימת ובין אם בתהליך של חיפוש אחר זוגיות. ראו מידע נוסף בקישור מימין - טיפול פרטני. התחום האחר קשור לטיפול נפשי בעניינים שבין האדם לעצמו ובינו לבין החברה - חרדות, פחד קהל, חרדה חברתית, מופנמות, קבלה עצמית, כעסים, דיכאון ועוד. אנא ראו מידע נוסף תחת טיפול CBT. להמשך קריאה: הקישו על הפרפר מימין... טיפול זוגי האפשרויות הטיפוליות בטיפול זוגי אורן מגיע לטיפול כמומחה ומרצה אקדמי לתקשורת בין-אישית וזוגית. הוא מבין את הקשיים התקשורתיים בזוגיות, שהם, לפי סקר משרד הרווחה, הקושי העיקרי של זוגות הפונים לטיפול, ויידע לכוון ולנווט אתכם בסבלנות, עם הכלה, הקשבה, ידע ודוגמא אישית. דף זה מכיל הסבר על האפשרויות הטיפוליות השונות שאורן מציע לזוגות - החל מזוגות צעירים, המשך בזוגות פרק ב' וכלה בעניינים מורכבים כמו בגידה - ואפילו מכוון אתכם להסבר על ייעוץ טלפוני חד פעמי, או על טיפול אונליין. להמשך קריאה: הקישו על הפרפר מימין... איך עובד טיפול זוגי? טיפול זוגי: סיבות, תהליכים טיפול זוגי נדרש כאשר זוג מתקשה להגיע בכוחות עצמו לרמת יציבות ביחסים הזוגיים אשר תקנה לו ביטחון, או כאשר הזוג נמצא ברמת שביעות רצון ותקשורת הדדית מספקים למדי, אבל רוצה לשפר אותם עוד. אורן מסביר בדף זה מהו טיפול זוגי, את הסיבות לכך שגם זוגות מוצלחים ומתפקדים עלולים להגיע למצב שבו הם זקוקים לסיוע מקצועי, את השלבים של תהליך הטיפול, ואת מה שנדרש מזוג כדי שהטיפול יצליח. להמשך קריאה: הקישו על הפרפר מימין... ייעוץ זוגי עוד על ייעוץ זוגי יעוץ זוגי הוא תהליך שמטרתו לסייע לזוג לשפר את הזוגיות שלו בתהליך קצר וממוקד. יעוץ זוגי שונה מטיפול זוגי, על פי הגדרה, בכך שהוא ממוקד נושא, קצר, ועיקרו סיוע להבנה שונה של המציאות או של הקשר הזוגי, אבל ללא מחוייבות לתהליך של הפנמה וליצירת שינוי רגשי משמעותי. בנוסף לטיפול זוגי ולטיפול פרטני, שגם הם בדרך כלל קצרים יחסית (טיפול קצר מועד מוגדר בד"כ כטיפול הנמשך 3-6 חודשים), אורן מציע בעת הצורך גם אפשרות של יעוץ המיועד לעיבוד נושא באופן ממוקד, כמו ייעוץ בפורום באינטרנט לפניות אנונימיות, יעוץ טלפוני חד פעמי, וכן יעוץ זוגי או פרטני המיועד לפתור בעיה מסויימת במספר פגישות מוגבל. להמשך קריאה: הקישו על הפרפר מימין... טיפול אישי (פרטני) התנהלות אישית, עבודה עצמית וקבלת החלטות/ תקשורת בין-אישית ושפת-גוף כל אדם סביר ונורמלי יכול להקלע, בתנאים מיוחדים, אישיים, חברתיים או זוגיים, למצבים שקשה לו להתמודד איתם. אלה יכולים להביא אותו או אותה גם למצבים נפשיים לא פשוטים. לפעמים מדובר בהחלטות קשות בענייני עבודה, לפעמים בענייני זוגיות, או בעניינים משפחתיים לוחצים אחרים, ולפעמים בעניינים אחרים. לפעמים אתם יכולים להרגיש שאתם "תקועים" ולא מצליחים ליצור קשר, או לשמור על קשר, או להפך, תקועים בתוכו ולא מצליחים לצאת ממנו. אלה הם הנושאים שבהם אורן מטפל... ...יש קשר הכרחי בין "שפת הגוף" שלנו לבין מה שאנחנו מרגישים או חושבים. כדי לשנות, יש ליצור שינוי מערכתי, ולא רק שינוי התנהגותי... להמשך קריאה: הקישו על הפרפר מימין... טיפול זוגי בתחילת הדרך לזוגות העומדים להינשא או זמן קצר לאחר הנישואים: נישואים ראשונים, או נישואים פרק ב' כשאתם זוג בתחילת הדרך, הגיוני מאד שלפני שתלכו לטיפול, לפחות אחד מכם ישאל את עצמו את השאלה המשמעותית: "אם משהו לא מסתדר כבר עכשיו, אז למה להכניס את הראש למיטה חולה?! במקום ללכת ליעוץ זוגי, לא עדיף להיפרד, ולחפש בן או בת זוג מתאימים יותר?" דילמת "המיטה החולה" היא טבעית ומתבקשת בעיקר כאשר מדובר בשלב שבו, לכאורה, הכי קל להיפרד: כמעט שאין רכוש משותף, אין ילדים משותפים ואין עניינים פורמליים שצריך לסדר. צריך רק להחליט. אלא שדווקא הדילמה הזו היא שמשאירה זוגות רבים למשך זמן רב "בהשהייה" – הם לא מעזים להחליט על חתונה אבל גם לא נפרדים - אולי כי הם חוששים ממה שיקרה אחר-כך, אבל גם כי הם לא בטוחים מה נכון לעשות, ושאלת "המיטה החולה" המרחפת מעל לראשם מרתיעה אותם מלבקש סיוע מקצועי שיעזור להם לבנות משהו טוב יותר, או לפחות להגיע להחלטה ברורה מוקדם יותר. בין אם אתם שוקלים נישואים ראשונים, ובין אם אתם שוקלים נישואים של פרק ב' של צד אחד מכם או של שניכם, במקום להישאר היכן שאתם ולהתלבט, התייעצו עם איש מקצוע, פתחו את הקשיים שלכם, דברו עליהם, ובידקו מה אפשר לעשות טוב יותר. עדיף מאשר להישאר היכן שאתם, ולחכות. להמשך קריאה: הקישו על הפרפר מימין... טיפול זוגי אצלכם בבית טיפול אצלנו בבית? - כן, זה אפשרי אורן זיהה צורך וביקוש לטיפול שונה. מכאן, ותוך כדי עשייה, התמחה אורן גם בטיפול מרחוק - כזה שאינו במפגש ישיר בקליניקה. בטיפול זה השיחות מתבצעות באמצע תקשורת וידיאו אינטרנטית כמו סקייפ, או בייעוץ טלפוני. אורן רכש ניסיון רב ב'טיפול מרחוק', בעזרת וידיאו אינטרנטי (סקייפ), סמארטפונים ושיחות טלפון עם זוגות ישראלים הנמצאים בחו"ל ורצו טיפול בעברית. לטיפול שכזה יש יתרונות רבים ומספר קטן של חסרונות. לעיתים, ולזוגות מסויימים, זה הטיפול היחיד שיכול לבוא בחשבון אם הם רוצים טיפול זוגי עקבי ומסודר. להמשך קריאה: הקישו על הפרפר מימין... טיפול בזוגיות פרק ב' טיפול זוגי בזוגות פרק ב' זוגיות פרק ב', גם אם רק לצד אחד, היא זוגיות לא פשוטה. היא דורשת הרבה יותר גמישות ולוליינות (ג'וגלינג: הנפה בו זמנית של כדורים באוויר) מעשית, רגשית ונפשית מאשר זוגיות פרק א'. מסיבה זו זוגות נכנסים אליה עם הרבה יותר חששות. אמנם עם פחות תלות בהורים, אבל עם נסיון קודם שמשחק לטוב ולרע, עם רכוש, עם ילדים, ולא פעם עם פער ראשוני גדול יותר בין בני הזוג בכמה תחומים מקצועיים ואישיים. אלה הם חלק מהיתרונות ומהקשיים כאחד שמאפיינים את תחילתה של זוגיות פרק ב'. לכן, חשוב להתכונן היטב לזוגיות פרק ב', וחשוב מכל לבנות אמון. להמשך קריאה: הקישו על הפרפר מימין... טיפול פרטני בבית אורן מציע גם את האפשרות של טיפול מהבית אורן זיהה צורך וביקוש לטיפול שונה. מכאן, ותוך כדי עשייה, התמחה אורן גם בטיפול מרחוק - כזה שאינו במפגש ישיר בקליניקה. בטיפול זה השיחות מתבצעות באמצע תקשורת וידיאו אינטרנטית כמו סקייפ, או בייעוץ טלפוני. הנסיון של אורן מראה שהוא מצליח לפתח קשר הדוק, קרוב ומועיל עם המטופלים שלו גם באמצעים הללו, אף אם הם מקובלים פחות, ושהקשר הזה יכול להיות יעיל לא פחות. יתרה מכך, במצבים מסויימים יש אפילו יתרון לטיפול מרחוק על הגעת המטופל או המטופלים לקליניקה. לטיפול פרטני (אישי) יש שני הבטים משמעותיים. ההבט האחד עוסק בעניינים שבין אדם לעצמו, כלומר, ביכולת שלו להתנהל עם החרדות, הפגיעוּת ותחושת אבדן הערך העצמי, עם רגשי האשם, עם הדיכאון ועם הכעסים או עם הקינאה שלו. ההבט האחר קשור ליכולת שלו להתנהל בהצלחה עם סביבתו החברתית או הזוגית. להמשך קריאה: הקישו על הפרפר מימין... טיפול בישראלים בחו"ל מנסיונו של אורן בטיפול בישראלים בחו"ל נסיונו של אורן בטיפולים אונליין בישראלים בחו"ל היה עד כדי כך משמעותי ותורם, עד שהחליט לפתוח אותו גם לישראלים שגרים בארץ, ואפילו בסמוך אליו, ואשר מסיבות משלהם מתקשים לעשות את המאמץ הנדרש כדי להגיע לקליניקה שלו. להמשך קריאה: הקישו על הפרפר מימין... ייעוץ טלפוני חד פעמי ייעוץ טלפוני חד פעמי ניתן לקבל גם ייעוץ חד פעמי עם אורן בפגישה טלפונית של שעה. אנא התקשרו לתאום מועד (ראו טלפונים למעלה מימין), ואם לא תיענו, השאירו הודעה או מסרון ואורן ישוב אליכם במהירה. שיחה חד פעמית היא הרבה יותר משתוכלו לקבל בהתכתבות במסגרת של פורום אינטרנטי. שיחה חד פעמית תוכל לתת לכם ייעוץ והכוונה ראשוניים, ולספק כיוונים למחשבה ולפתרונות מיידיים שיהיו פתח לבניית תהליכים שכנראה יצטרכו לבוא בהמשך. כדי לאפשר נגישות מהירה לזוגות ולבודדים במצוקה, התשלום לשיחה חד פעמית הוא מוזל ביחס לפגישה רגילה, ויתבצע בחיוב טלפוני של כרטיס האשראי. לפרטים נוספים הקישו על הפרפר מימין... כלים לזוגיות טובה האם יש דבר כזה: ארגז כלים לזוגיות טובה? כן. לא שהוא קל ליישום. ארגז הכלים של ד"ר אורן חסון הוא שלושה דפים שיש לקרוא אותם בשני אופנים. האופן האחד מיועד לאלו שנמצאים בקשר רע ולא מודעים מספיק למה שנכון - או בשל חוסר ביטחון וחרדות מלהישאר לבד, או בשל חוסר מודעות.
החלק האחר, והוא המטרה העיקרית של הדפים הללו - זה שמודע לכך שאין שלימות, ומוכן לקחת אחריות כדי לשפר את עצמו ולהיות בן זוג טוב יותר. לא תמיד זה קל. פעמים רבות אנחנו עושים חשבונות של מה אנחנו נותנים ומה אנחנו מקבלים. הצורך הוא ליצור נכון את האיזונים הללו, ולהבין מה אני אמור להיות בקשר הזוגי, ומה מפריע לי להיות בן זוג או בת זוג טובים יותר.
להמשך קריאה: הקישו על הפרפר מימין...
ייעוץ במהלך טיפולי פוריות אסור להזניח את הזוגיות בעת טיפולי פוריות, וקל מדי לתת לזה לקרות זוגות שמתחילים בטיפולי פוריות בדרך כלל לא מכינים את עצמם גם לעומסים הרגשיים המורכבים שיתגלו במהלך התהליך. אלה עלולים להרחיק ביניהם דווקא בתקופה שאמורה להיות הכי מקרבת שאפשר - יצירה משותפת של ילד, למרות הקשיים. זוגות מגיעים לטיפולי פוריות כששניהם רוצים ילד, לפעמים באותה עוצמה של צורך ולפעמים לא, וזקוקים למודעות למה שעלול לקרות ליחסים שביניהם תוך כדי התהליך הזה, שכמעט תמיד הוא מתיש ושוחק - לא רק פיזיולוגית, אלא גם רגשית. בנוסף, תמצאו כאן גם קישורים למקורות סיוע ממשלתי או קהילתי בנושאים כמו עזרה ראשונה נפשית, אלימות במשפחה, טיפול מיני, בריאות הנפש, סמים, וטיפול בילדים ובני-נוער. להמשך קריאה: הקישו על הפרפר מימין... סדנת הכנה לזוגיות סדנת זוגית כהכנה לבאות ולשיפור התקשורת וההבנה בין בני הזוג בארצות שונות בעולם, כמו אנגליה, אוסטריה, קנדה וארה"ב, מתקיימות תוכניות לימודים מיוחדות במסגרת אקדמאית או במוסדות ציבוריים לבריאות הנפש, המיועדות להכנת זוגות צעירים לקראת הנישואים. המטרה הרשמית היא להקטין את אחוז הגרושים. מחקרים מצביעים על כך שזוגות שהשתתפו בתוכניות מסוג זה הראו, בממוצע, שביעות רצון רבה יותר מהזוגיות, ותקשורת זוגית טובה יותר בתקופות של 3-5 שנים לאחר השתתפותם בתוכנית, מזוגות שלא השתתפו בתוכניות כאלו. סדנת ההכנה לזוגיות של אורן היא סדנה זוגית ופרטית (לזוג אחד בלבד) המיועדת לזוגות הנמצאים בתחילת דרכם, ולאחר שכבר החליטו על הליכה בדרך משותפת, עם או בלי נישואים - כל זוג על פי דרכו, ורוצים ללמוד עוד על זוגיות, על יחסים ועל תקשורת בין-אישית וזוגית כדי לשפר את סיכוייהם לזוגיות ולחיי משפחה טובים יותר. להמשך קריאה: הקישו על הפרפר מימין... סדנת התאמה זוגית סדנה זוגית ‒ האם אנחנו מתאימים? איך אפשר לשפר? כשליש מהזוגות המגיעים אל אורן לייעוץ זוגי הם זוגות לא נשואים. יותר ממחציתם כבר החליט להתחתן ומחפש רק כלים טובים יותר לשיפור הזוגיות. החלק האחר מתמודד עם אי ודאות וחוסר ביטחון בקשר הנובעים מסיבות רבות ושונות, החל מהקושי לוותר על עצמאות ולהתחייב לשותפות ארוכת טווח, וכלה בתחושת חוסר התאמה בנושאים שונים. בכל זאת, אם אתם ביחד למרות כל אלה, זה אומר שאתם ביחד כי משהו מושך אתכם להיות ביחד. אז איך מקבלים החלטה? הסדנה עוסקת הן ברצון ובקשיים האישיים הנוגעים למחויבות, והן בשאלת קבלת בן הזוג כפי שהוא. במקביל, היא תתן לבני הזוג כלים להגיע לרמות גבוהות יותר של סיפוק אישי דרך עבודה עצמית על קבלה והבנה, וכן דרך שיפור התקשורת הזוגית וההבנה ההדדית, במטרה להגיע למצב שבו הפוטנציאל החיובי והיתרונות שבקשר הזוגי הזה יהיו ברורים יותר, בטרם תתקבל ההחלטה על דרך חיים משותפת. להמשך קריאה: הקישו על הפרפר מימין... טיפים! טיפים בענייני התחלות קשר, זוגיות, אסרטיביות והתנהלות אישית כאן תמצאו טיפים שונים בענייני התחלות קשר, זוגיות והתנהלות אישית. מה עושים כשהוא לא רציני מספיק? מה עושים עם הגבר הנשוי שהתאהב בך? האם להתעקש ולחפור להם עד שיבינו מה אתם רוצים מהם? איך להתמודד עם הורים ביקורתיים? ובכלל, "האם זה הגיוני?" להמשך קריאה: הקישו על הפרפר מימין...

Valid CSS!